انتخاب جنسیت جنین همواره با نوعی اما و اگر روبه‌روست. بسیاری از خانواده‌ها بر سر نوع جنس فرزند خود با یکدیگر اختلاف دارند. البته موضوع تفاوت میان فرزندان و نوع جنسیت آنها در گذشته بیشتر مطرح بود و امروزه افرادی که فرزند نخست‌شان دختر یا پسر است و دوست دارند که هم فرزند دختر داشته باشند و هم پسر می‌تواند با رعایت تدابیری به هدف مورد نظر خود برسند.

تعیین جنسیت جنین یکی از مسائلی است که خیلی از والدین در مورد درست یا غلط بودن آن سؤالات مختلفی دارند. خیلی از مادران به ما می‌گویند از دیگران شنیده‌اند که یکی از روش‌های تعیین جنسیت رژیم‌درمانی است! اما آیا استفاده از این روش‌ها سلامت مادر یا جنین را تهدید می‌کند؟ در این مطلب می‌توانید با موارد مهمی در رابطه با رژیم‌درمانی و جنسیت جنین آشنا شوید.

رژیم‌‌ غذایی برای تعیین جنسیت


به اعتقاد بسیاری از متخصصان، تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری کار درست و معقولی نیست. واقعیت این است که روش‌های تعیین جنسیت به طور قطع و ۱۰۰ درصد امکان موفقیت ندارد و مهم‌تر از آن برای سلامت جنین و مادر خطرساز است. استفاده از رژیم‌های غذایی خاص برای تعیین جنسیت کودک هم مثل دیگر این روش‌ها می‌تواند سلامت مادران باردار و حتی جنین را تهدید کند.

این روزها مراکز زیادی تحت عنوان تعیین جنسیت جنین با رژیم‌درمانی مشغول فعالیت‌ هستند و رژیم‌های غذایی عجیب و غریبی را برای والدین تجویز می‌کنند. کاری که به گفتهٔ کارشناسان حتی با وجود مبنای علمی و شانس بالای موفقیت می‌تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند و در برخی موارد عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانید، تعیین جنسیت جنین بر عهدهٔ مرد است؛ یعنی همان موضوع کروموزوم X یا Y که از سوی مرد می‌تواند تعیین‌کنندهٔ جنسیت باشد. اما در روش‌های تعیین جنسیت همهٔ این موارد دستخوش تغییرات می‌شود. از آنجا که تغییرات میزان PH و یون‌ها در بدن در تعیین جنسیت نوزاد مؤثر است، روش‌های رژیم‌درمانی هم بر همین مبنای علمی پایه‌گذاری شده است. آزمایش‌های علمی نشان داده رژیم‌های درمانی می‌تواند تا ۸۰ درصد در تعیین جنسیت نوزاد موفق باشد.

در این روش‌ها، نسبت پتاسیم و سدیم بدن به میزان کلسیم و منیزیم تغییر می‌کند و با این تغییرات کنترل‌شده می‌توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد. در این روش‌ها زنان باید سه ماه قبل از بارداری تحت رژیم‌های خاص غذایی قرار بگیرند تا میزان این عناصر در بدن آنها به اندازهٔ مشخصی تغییر کند و نتیجهٔ دلخواه حاصل شود. اما همین‌جاست که باید نسبت به سلامت مادر و جنین نگران شد.

تعیین جنسیت جنین با تغذیه

به گفته خانم دکتر آزاده بیات، متخصص زیبایی و تغذیه و رژیم درمانی، بعضی تحقیقات نشان می دهند که رعایت رژیم غذایی خاصی می تواند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد. برای تعیین جنسیت جنین با تغذیه حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • حداقل از دو ماه قبل از بارداری باید رژیم غذایی خاص خود را شروع کنید.
  • تا 6 ماه مجازید این رژیم را ادامه دهید. اگر باردار نشدید باید رژیم تان را قطع کنید تا دچار سوءتغذیه نشوید.
  • باید بدانید که نتیجه این رژیم های غذایی قطعی نیست و فقط می تواند شانس دخترزایی یا پسرزایی تان را بیشتر کند.
  • به دنبال تاثیر تغذیه بر جنسیت جنین بعد از بارداری نباشید. چون فقط تا قبل از لقاح می توانید از این روش برای تعیین جنسیت استفاده کنید.

به علاوه، اجتناب از خوردن بعضی از غذاها می تواند باعث کاهش مواد معدنی و ویتامین های بدن شود و اگر به مدت طولانی این رژیم ها را ادامه دهید، ممکن است دچار سوء تغذیه شوید.